پنجشنبه 16 اردیبهشت 1400  |

دستگاههای شتابنگاری

دستگاه شتابنگار آنالوگ SMA1

دستگاه شتابنگار SMA1 در سال 1969 میلادی طراحی و در سال 1970 وارد مجموعه شتابنگاری کشور آمریکا گردید. این دستگاه در زمان خود از پیشرفته ترین و کار آمدترین دستگاههای شتابنگار آنالوگ محسوب می شد و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه نیز از سال 1352 تا کنون در شبکه شتابنگاری زلزله ایران مورد استفاده قرار گرفته است. این دستگاه دارای دو مؤلفه افقی و یک مؤلفه قائم است. جنبش زمین توسط پرتوهای نور  بر روی فیلم 70 میلیمتری ثبت می شود. عنصر نوسان کننده در این  دستگاه که به ترانس دیوسر موسوم است و یک سیستم با یک درجه آزادی است که جرم آن یک آونگ صفحه ای است که به وسیله یک فنر پیچشی به یک محور متصل است، این محور از دو طرف به صورت لولایی بر روی دو تکیه گاه قرار دارد. فنر پیچشی در یک میدان مغناطیسی که یک میرایی لزجی تولید می کند قرار می گیرد. میرایی اسمی این فنر در حدود 6/0 مقدار بحرانی است. دستگاه  تا قبل از رسیدن امواج در حالت آماده به کار قرار دارد، متعاقب رسیدن امواج زمینلرزه، دستگاه روشن شده و شروع  به ثبت نگاشت می نماید. راه انداز قائم، حرکت اولین جنبش زمین را در صورتی که شتاب این حرکت از آستانه ای که برای دستگاه تنظیم گردیده است فراتر رود  دریافت کرده و در زمانی کمتر از 05/0 ثانیه دستگاه را به طور کامل به راه می اندازد . دستگاه پس از روشن شدن تا 10 ثانیه پس از آخرین اوج شتابی را که بر اساس آن تنظیم شده است، به کار خود ادامه می دهد. پس از ثبت زمینلرزه، دستگاه در موقعیت آماده به کار باقی می ماند تا اینکه زمین لرزة دیگری روی دهد.

دستگاه SMA1 با یک حلقه فیلم، یک یا چند زمینلرزه و پسلرزه های آن را حداکثر تا 25 دقیقه ثبت می نماید. مشخصه های فیزیکی این دستگاه عبارت است از جنس بدنه آلومینیم،  وزن آن 11 کیلو گرم می باشد، و ابعاد آن 355 × 200× 200 میلیمتر است. دمای محدودة عملکرد دستگاه از 20 – تا 55 درجه سانتیگراد است. نیروی تغذیه دستگاه، دو باطری 6 ولت قابل شارژ بوده که توسط جریان برق 220 ولت یا 110 ولت شارژ می گردند. زمان سنجی دستگاه SMA1 توسط ژنراتور کدهای زمانی یا TCG صورت می گیرد.

دستگاه شتابنگار SSA2

دستگاه شتابنگار SSA2 از جدیدترین دستگاههای شتابنگار دیجیتالی است که در حال حاضر مورد استفاده شبکه شتابنگاری زلزله ایران می باشد. دستگاه شتابنگار SSA2 به دلیل باند بسامد وسیعتر، دامنه  دینامیکی بیشتر نسبت به SMA1، داده های کاملتری در حافظه ثبت می کند لذا پردازش داده ها از طریق نرم افزارها ی خاص پردازش به مراتب سریع تر و با اطمینان بیشتری از SMA1 می باشد. قابلیت ارتباط با آن از طریق مدم کارآیی آنرا بالا برده است. حافظه دستگاه kbyte 256 است که می توان آن را به kbyte 2048 افزایش داد. زمان ثبت استاندارد دستگاه حدود 10 دقیقه است که با حافظه بیشتر تا 80 دقیقه نیز می رسد. نرخ ثبت داده 200 نمونه در ثانیه برای هر کانال است.

دستگاههای SSA2 زمینلرزه ها رااز طریق مانیتور کردن علائم شتاب حاصل از هر یک از سنسورهای سه گانه آن ثبت می کند. وقتی شتاب از حدی که توسط کاربر تعیین شده است فراتر می رود داده ها مستقیماً در حافظه ثبت می شوند. پاسخ  دستگاه از صفر تا پنجاه هر تز بوده و بدین لحاظ زمینه های کاربردی وسیعی دارد. دستگاههای شتابنگار از زمان نصب تا کنون رکوردهای زیادی را ثبت نموده اند.

 زمان رویداد، مدت  دوام و مقادیر اوج شتاب مربوط به هر حادثه در فایل Header مربوط به هر دستگاه  ثبت می شود. ارتباط با دستگاه  از طریق رایانه و یا به  وسیله خط تلفن برقرار می شود. ابعاد دستگاه (281× 222× 375 میلیمتر)  بوده وزن آن 10 کیلوگرم است. ولتاژ کار با دستگاه 11 تا 14 ولت  DC و جریان مصرفی آن 75 تا 200 میلی آمپر است. دستگاه SSA2 دارای یک ساعت داخلی استاندارد است که زمان رویداد زمینلرزه را در header فایل مربوطه ثبت می کند. دقت این ساعت کم بوده و به منظور افزایش دقت سنجش زمان از ژنراتور کدهای زمانی استفاده می گردد.

دستگاه شتابنگار CMG-5TD

دستگاه شتابنگارCMG-5TD  یک شتابنگار دیجیتالی سه مولفه با محدوده دینامیکی زیاد است که در ثبت اطلاعات دقیق برای مطالعات زلزله شناسی، مهندسی زلزله و کاهش خطر زمین لرزه کابرد بسیار دارد.

هر یک از این شتابنگارها  شامل یک سنسور شتاب سنج سه مولفه  CMG-5T ، دیجیتایزر DM24 و نرم افزار راه انداز است که به صورت یک مجموعه کامل و مستقل عمل می کند.

مهمترین ویژگی‌ها 
استفاده از المان هایی با سطح نویز پایین برای افزایش دقت و محدوده عملکرد 
بیشینه سطح جنبش قابل ثبت از 0.1g تا 4.0g 
خروجی با بازده (نسبت سیگنال به نویز) بالا 
رفتار خطی از DC تا100Hz (انتخابی 50Hz) 
سنسورهای سه مولفه بسیار حساس و دقیق 
دیجیتایزر سه کاناله با محدوده دینامیکی بالا (24 بیت) 
منبع تغذیه 10 تا 36 ولت 
محکم و ضد آب، مناسب برای نصب در شرایط آب و هوایی مختلف 
حجم کم (ارتفاع : 205 میلی‌متر،  قطر : 152 میلی‌متر) و وزن 3.6 کیلوگرم برای حمل و نصب آسان

دستگاه چند کاناله CMG-DM24-12

یکی از مهمترین کاربردهای شتابنگاری، رفتار نگاری ساختمانها و سازه های مهم می باشد. بدین منظور شرکت گورالپ مجموعه ای از سنسورها و دیجیتایزر ها را طراحی و تولید کرده است که کار ثبت و‌آنالیز داده ها را برای کاربر بسیار ساده می کند. این دستگاه قابل حمل در حال حاضر در اختیار مرکز و شبکه شتابنگاری قرار دارد که در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
این سیستم می تواند در ساده ترین شکل ممکن به صورت یک ثبات یک کاناله و در حالت های پیچیده تر به صورت یک سیستم چند کاناله عمل نماید. همه سنسورها در این حالت به صورت مستقل عمل کرد و سیستم می تواند توسط هر کدام از سنسورها راه اندازی گردد. دیجیتایزر 12 کاناله CMG-DM24-12 یک سیستم 24 بیتی بوده که بدنه آن از مواد فشرده بسیار محکم ساخته شده است. در داخل این مجموعه ، سیستم کامپیوتری طراحی شده که امکان مشاهده سنسورها و تنظیمات لازم را به کاربر می دهد. این سیستم قابلیت اتصال به شبکه یا مدم را برای انتقال داده ها به کاربر می دهد.انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج